Olympiáda mediální gramotnosti

Olympiáda mediální gramotnosti

Proč je mediální gramotnost důležitá?

Stejně jako narůstá počet uživatelů internetu, roste i množství hoaxů, dezinformačních webů, řetězových mailů a dalších nástrah, kterým uživatelé musejí čelit. Nejmladší generace se sociálními sítěmi doslova vyrůstá. I proto je porozumění médiím jednou z klíčových dovedností dneška.

Žáci 9. ročníků se v rámci předmětu Komunikační technologie zúčastnili v říjnu Olympiády mediální gramotnosti. Před samotnou olympiádou se připravovali pomocí interaktivních výukových zdrojů na portálech JSNS.CZ, O2 chytrá škola, Fakescape atd. Co všechno v testu bylo? Otázky na rozpoznávání falešných zpráv a dezinformací, práce s různými typy médií a umělou inteligencí, znalosti ohledně reklamy a manipulace. Žáci měli i za úkol napsat esej na téma – co vede člověka k šíření hoaxů, falešných zpráv.

A jak jsme dopadli? V celkovém počtu 11 202 účastníků se nejlépe umístila Kristýna Mirgová, která skončila na 25. místě. Celostátní finále proběhne 1. prosince 2023. Držme jí palce!