Exkurze III. A do „CATRIN“ UP v Olomouci

Exkurze III. A do „CATRIN“ UP v Olomouci

10. 6. jsme s dětmi ze III. A vyrazili na exkurzi do Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií (CATRIN) Univerzity Palackého v Olomouci. I když název zní velice odborně, místní pracovníci dokázali velmi náročná témata podat našim dětem srozumitelně. Dozvěděli jsme se, jak probíhá takový výzkum, prohlédli si budovu a vyzkoušeli některé zábavné pokusy včetně výroby nanomateriálů. Zjistili jsme například, jak fungují magnety a magnetické pole, seznámili jsme se se supravodivostí a viděli levitovat ocelovou matičku. Už taky víme, jak funguje tekutý dusík a jak rychle se vypaří v pokojové teplotě. V chemické laboratoři jsme pak vyráběli nanomateriály, připravili si vlastní olejovou lampičku, dokonce na nás zapálili jarové bublinky zemního plynu a my vyvázli bez jediné popáleniny. Děti si na závěr prohlédly supervýkonný počítač a podívaly se pod sklíčka mikroskopu.