Projektový den Bitva u Tovačova 1866

Projektový den Bitva u Tovačova 1866

10.9. k nám do školy zavítal pan Jiří Jemelka, člen spolku Komitét pro udržování památek z války 1866, aby deváťákům přiblížil událost, s kterou se v rámci dějepisu seznámili na konci loňského školního roku. Žáci nejdříve zhlédli prezentaci, kde si zopakovali něco z rakousko-pruských konfliktů během 18. a 19. st. Taky koukli na graf s uspořádáním tehdejší rakouské armády a byly jim nabídnuty obrázky některých důstojníků. Některé možná překvapilo, že uniformy vojáků nebyly zdaleka jednotné. A pak už došlo na samotnou prusko-rakouskou válku a jednotlivé bitvy. Nás samozřejmě nejvíce zajímala ta u Tovačova, protože jsme se hned po teoretické části vydali mikrobusem pana Kubely přímo na místo činu. Zastavili jsme u 3 pomníků, kde nás pan Jemelka seznámil s jejich historií, a na závěr jsme nakoukli do výstavní místnosti tovačovského zámku a na vlastní oči zhodnotili tehdejší uniformu i zbraně. Škoda, že jsme nemohli potěžkat. S Tovačovem jsme se rozloučili právě včas, abychom si o tomto dni ještě stihli povykládat v hodině Konverzace v angličtině.