Svatý Martin v ŠD u Soviček

Svatý Martin v ŠD u Soviček

Svátek svatého Martina býval jedním z nejoblíbenějších svátků roku, v domácnostech bylo veselo. Děti čekaly na první sníh, hospodyně pekly svatomartinskou husu, martinské rohlíky a koláče, zkrátka posvícení, jaksepatří. V dnešní době se však ve městech a na vesnicích konají dětmi velmi oblíbené svatomartinské lampionové průvody, jejichž součástí může být i jízda svatého Martina na bílém koni. Historicky se pojí se životem význačné postavy raného křesťanství, sv. Martina z Tour. V lidovém pojetí tento svátek souvisí s koncem vegetačního období roku a s ním spojenými povinnostmi i radostmi venkovských obyvatel. Lidé měli vypozorováno, že 11. 11. nastupuje zima. Lidové pranostiky proto říkávali:

  • Na sv. Martina, kouřívá se z komína.
  • Na sv. Martina, dobrá teplá peřina.
  • A snad nejznámější: Sv. Martin přijíždí na bílém koni.

 I my si ve školní družině tento svátek každý rok připomínáme a ve čtvrtek 11. 11. 2021 tomu nebylo jinak. Poté, co jsme si povyprávěli pověst o sv. Martinu, vystřihli jsme si bílého koníka, kterého jsme si zasněžili umělým sněhem. Také jsme si vyrobili stříbrné podkovičky z alobalu a pokoušeli jsme se s nimi hodit si pro štěstí. Splnili jsme pracovní list s úkoly a vymýšleli jsme ve skupinách co nejvíce slov, které se pojí k tomuto svátku a pověsti o sv. Martinovi. Zazpívali jsme si písničku „Martin zimu ohlásí“ a na závěr jsme si podle šablony obkreslili velikou hlavu koně, dokreslili mu ji, ozdobili vyraženými vločkami a druhý den jsme mu napletli hřívu z copánků. Koníci se nám moc povedli a doufáme, že se nám snad někdy dle pranostiky vyplní příjezd sv. Martina na bílém koni……..